понеделник, 27 октомври 2014 г.

Гигантска секвоя в Троянски манастир

Гигантска секвоя в Троянски манастир
Наскоро ходихме в Троянския манастир. Възникна следния въпрос: Дали някои от тези дървета са били тук, когато Левски е бил тук?
Най-голямото от всички в двора на манастира е гигантска секвоя. Но тя е донесена в България от Фердинанд доста по-късно. Така, че изглежда в растително отношение пейзажа по времето на Левски е бил съвсем друг. Най-големите дървета в двора и на едно оградено място наблизо са иглолистни, някои от които не са били пренесени у нас все още. Хората смятат за ценни екзотичните неща и смятат, че засаждането им там е ценен дар. В много от дворовете на църквите и манастирите има дървета, които не са били типични за времето, което е изградена постройката, а са съвременни екзотични дървета.
Така тук преди време са се озовали секвоите, кедрите, а може би и едни видове ели.
Гигантска секвоя в Троянски манастир
По същата причина сега в двора са засадени млади дървета гинко, магнолия, маслина (в кашпа), дори араукария от вида, известен като маймунско дърво.

неделя, 19 октомври 2014 г.

Нова Метасеквоя на Жулио Кюри

метасеквоята през май
На Жулио Кюри в София през май се появи нова метасеквоя.

Според мен дори е от нашите.
В началото при излагане на слънце листата малко прегоряха.
метасеквоята през юли след градушката
После преживя косенето и градушката.
Дори заякна.

Доста по-рано отколкото на другите листата и потъмняха, за да падат. Но пъпките и са живи за сега. Чак на пролет ще се разбере дали ще оцелее първата година в общественото пространство.
метасеквоята през октомври

сряда, 15 октомври 2014 г.

Червените дъбове по Стамболийски


понеделник, 13 октомври 2014 г.

Годжи Бери през дъждовната 2014 година

През юли голяма част от листата опадаха, защото маната върху тях беше дебела. Тя не се повлиява изобщо от препаратите за мана за лозницата. Част от напълно обезлистените клони са отрязани.
През септември започнаха да узряват, но все още цъфти интензивно. И новите листа хванаха мана, но по-лека форма.
През октомври обрах червените плодове. Получи се общо това количество от снимката.
Храста продължава да цъфти, но всъщност малко от цветовете вързват. Може да се добавят още няколко бройки след 2-3 седмици.
Но въобще заслужава ли си? Как ли се гледа Годжи Берито, което се продава с произход България, че да стане нещо? А това, което е биологично?

Единственият добив са 7 нови храста през годините, които раздадох. А дали един не продадох? Всъщност има един за раздаване.
Ако бяха останали щеше мястото да се превърне в див храсталак. Както и става обикновено. Защото отдавна го има у нас във формата на доста непотребен растителен вид.
Другия храст, който не е подкастрян изобщо няма завръз тази година.

четвъртък, 2 октомври 2014 г.

Амбърчета в саксия

Според амбърчетата, отглеждани в саксия есента вече е дошла.