вторник, 29 април 2014 г.

Дърветата пред блока

пауловния
След многократни откосявания и чупене дърветата пред блока все още не са напреднали в развитието си.
чинар
Преди първото косене на тревата пред блока са сравнително добре.

вторник, 22 април 2014 г.

Гигантска секвоя

Гигантска секвоя в Девин, в частен дом.

Метасеквоя в Девин

Младо дърво Метасеквоя в Девин пред хотел Евредика.

понеделник, 14 април 2014 г.

Декоративни храсти с красиви цветове и плодове: Кисел трън

Кисел трън  (Berberis vulgaris), цветове
Киселият трън цъфти с жълти цветове през пролетта. Но това е време, когато всичко цъфти и много неща са жълти. Така той остава незабележим сред другите в сравнение с контраста на червените му плодчета през есента.

Снимката е включена в Monday Mellow Yellows.

неделя, 13 април 2014 г.

Залепихме блатния кипарис с лепенка

блатен кипарис
Блатния кипарис в Пазарджик, засаден преди три месеца, изглежда очупен от всички страни. Изчезнала е оградката. Всяко

блатен кипарис
от клончетата е по-късо, а някои липсват. Върхът заедно с разклоненията беше полу отчупен. Залепихме го с лепенка за рани.

Една плантация с Пауловнии / Paulownia plantation

Плантацията с пауловнии, която следя в началото на сезона.

сряда, 9 април 2014 г.

Див лимон (Poncirus trifoliata)

Дивият лимон, на латински Poncirus trifoliata, на английски Trifoliate Orange е от семейство
Rutaceae, което е близко до семейството на цитрусите Citrus. Поради тази причина може да се използва като подложка за тях. Различава се по съставните си листа, главно от три компонента, от където е наименованието trifoliata и мъхестите плодове.
Произхожда от Китай и Корея и за това е известно и като Китайски горчив портокал. В някои държави, включително у нас като японско диво лимонче.
Дивият лимон може да издържа умерени студове и снегове. Расте като голям храст или малко дърво, което при отглеждане в градина се определя от начина на оформянето му.
Описание
Дивият лимон се отличава с типичните си листа, които изглеждат като разчленени на три. Цветовете му са бели, по-големи от цитрусовите, но с по-слаба миризма. Листата имат типичната за цитрусите миризма при разкъсване. Плодовете са мъхести топки с размер натопка за тенис, много леко мъхнти, в началото зелени, а през есента наситено жълти. Вкусът им е горчив, но те не са отровни и могат да се консумират на сладко или като подправка. Количеството на семките в едно такова лимонче е много голямо и остава малко за полезно съставки. Клоните на растението са покрити с остри шипове. Въпреки, че листата на възрастните дървета опадат клоните остават зелени и растението е активно дори през през зимата.
Използване
Наличието на тръни прави дивото лимонче подходящ вид за създаване на жив плет. За целта трябва да се подрязва в желаната форма и да се запази храстовидния вид.
Декоративната стойност на растението на цветовете и особено на плодовете през есента го правят подходящо и за декорация като единично растение или в група. В парковете през зимата е едно от малкото, които създават зеленина. Може да се види в цар Симеоновата градина в Пловдив например, но плодчетата изчезват вероятно още на зелено, въпреки бодлите.
Растения от див лимон се използват като подложка на културни цитрусови дървета, защото семенните растения имат много по-добра коренова система, осигуряват устойчивост към някои болести, увеличават студоустойчивостта и подобряват качеството на плодовете на присадените растения.
Растението има и медицинска употреба, която можете да проучите в Интернет.

Продаваме диви лимончета


неделя, 6 април 2014 г.

Магнолия

Магнолията при църквата на село.