събота, 20 декември 2014 г.

Гинко дърво, подарък за празниците

Подарете нещо нестандартно за празниците - гинко дърво.
Малкото гинко дърво може да остане 2-3 години за отглеждане в къщи, за да може да му се радват хората. Но това не е неговото любимо място. В градината ще порасне доста по-бързо, защото разполага с много повече ресурси.
Подаръците, които са дрехи ще бъдат декласирани като не модерни, ако не се скъсат, ако бъдат харесани. На уредите ще им изтече гаранционния срок и ще се развалят, ако въобще някога бъдат ползвани.
Гинко дървото може да живее в следващите 3000 години. С всяка измината година ползата от него ще се увеличава, няма да намалява.
Не забравяйте, получателя трябва да иска да има подобен подарък. Ако не се хареса дрехата подарък тя просто остава в шкафа, ще бъде само лоша инвестиция. Ако не се хареса гинко дървото то няма да оцелее. Оцеляването на растенията зависи от хората. Много зависи от това дали сме избрали правилния получател.


За контакти: 
Васил Дъбов: 0888 374 246
GINKGOPLANTER@GMAIL.COM
Великото чудо Гинко билоба

boriana.boeva@gmail.com
FB: Madam Tulip

вторник, 2 декември 2014 г.

Плодовете на Cornus capitata

Плодовете на Cornus capitata / Bentham's cornel, evergreen dogwood, Himalayan flowering dogwood,
Himalayan strawberry-tree. Последното от имената се превежда като е хималайско ягодово дърво.
Снимката е от ботаническата градина в Дъблин.

четвъртък, 27 ноември 2014 г.

Последните гинко листа

Това са едни от последните гинко листа, които са годни за събиране.
След днешният ден може да останат само отделни листа и то частично осланени.

петък, 21 ноември 2014 г.

Метасеквоя е избрана за средната полоса на Notting Hill Gate в Лондон

метасеквои
Метасеквоята няма силни страничи клони. Не се налага да се окастря, ако е засадена близо до

метасеквои
улицата. Предполагам за това е избрана за средната полоса на Noting Hill Gate в Лондон.

четвъртък, 20 ноември 2014 г.

Гинко Билоба е избрано за дърво за улица W Cromwell в Лондон


Не за цялата, но за известна част от нея.

вторник, 4 ноември 2014 г.

1000 километра благотворителен балкански дуатлон

За трета поредна година се провежда 1000 километра благотворителен балкански дуатлон
Една от инициативите е засаждане на дървета. 
Тази година бяха засадени една метасеквоя и 5 гинко дървета в Южен парк в София. Същият брой дървета ще бъдат засадени и в Букурещ в края на дуатлона.
Може да дарите средства в полза на каузите, които се подкрепят от участниците в маратона.

понеделник, 27 октомври 2014 г.

Гигантска секвоя в Троянски манастир

Гигантска секвоя в Троянски манастир
Наскоро ходихме в Троянския манастир. Възникна следния въпрос: Дали някои от тези дървета са били тук, когато Левски е бил тук?
Най-голямото от всички в двора на манастира е гигантска секвоя. Но тя е донесена в България от Фердинанд доста по-късно. Така, че изглежда в растително отношение пейзажа по времето на Левски е бил съвсем друг. Най-големите дървета в двора и на едно оградено място наблизо са иглолистни, някои от които не са били пренесени у нас все още. Хората смятат за ценни екзотичните неща и смятат, че засаждането им там е ценен дар. В много от дворовете на църквите и манастирите има дървета, които не са били типични за времето, което е изградена постройката, а са съвременни екзотични дървета.
Така тук преди време са се озовали секвоите, кедрите, а може би и едни видове ели.
Гигантска секвоя в Троянски манастир
По същата причина сега в двора са засадени млади дървета гинко, магнолия, маслина (в кашпа), дори араукария от вида, известен като маймунско дърво.

неделя, 19 октомври 2014 г.

Нова Метасеквоя на Жулио Кюри

метасеквоята през май
На Жулио Кюри в София през май се появи нова метасеквоя.

Според мен дори е от нашите.
В началото при излагане на слънце листата малко прегоряха.
метасеквоята през юли след градушката
После преживя косенето и градушката.
Дори заякна.

Доста по-рано отколкото на другите листата и потъмняха, за да падат. Но пъпките и са живи за сега. Чак на пролет ще се разбере дали ще оцелее първата година в общественото пространство.
метасеквоята през октомври

сряда, 15 октомври 2014 г.

Червените дъбове по Стамболийски


понеделник, 13 октомври 2014 г.

Годжи Бери през дъждовната 2014 година

През юли голяма част от листата опадаха, защото маната върху тях беше дебела. Тя не се повлиява изобщо от препаратите за мана за лозницата. Част от напълно обезлистените клони са отрязани.
През септември започнаха да узряват, но все още цъфти интензивно. И новите листа хванаха мана, но по-лека форма.
През октомври обрах червените плодове. Получи се общо това количество от снимката.
Храста продължава да цъфти, но всъщност малко от цветовете вързват. Може да се добавят още няколко бройки след 2-3 седмици.
Но въобще заслужава ли си? Как ли се гледа Годжи Берито, което се продава с произход България, че да стане нещо? А това, което е биологично?

Единственият добив са 7 нови храста през годините, които раздадох. А дали един не продадох? Всъщност има един за раздаване.
Ако бяха останали щеше мястото да се превърне в див храсталак. Както и става обикновено. Защото отдавна го има у нас във формата на доста непотребен растителен вид.
Другия храст, който не е подкастрян изобщо няма завръз тази година.

четвъртък, 2 октомври 2014 г.

Амбърчета в саксия

Според амбърчетата, отглеждани в саксия есента вече е дошла.

петък, 26 септември 2014 г.

Засаждане на метасеквоя в Южен парк

По случай международния празник на горите в Южен парк беше засадена метасеквоя.

четвъртък, 18 септември 2014 г.

Иглолистни дървета в Сандански

Основната част от дърветата в Сандански са иглолистни и то преобладаващо кедри.
Новозасадените дървета също са иглолистни.
Въздухът, наситен с боров аромат се счита за една от причините това място да е курортно, освен минералната вода, високата температура през цялата година и чистотата на въздуха. Това е мястото, което е подходящо за болни от астма.

събота, 6 септември 2014 г.

Столетни чинари в Сандански

Източен Чинар, възраст 650 години
Това са Източни Чинари (Platanus Orientalis).

Източен Чинар, възраст 650 години

Източен Чина, възраст 350 години
Горното дърво е на 650 години. Намира се на главната улица.
Долното дърво е на 350 години. Намира се пред първият открит басейн с олимпийски размери.

неделя, 31 август 2014 г.

Отглеждане на Пауловнии

пауловнии в полето
Преди няколко години в България започна отглеждането на Пауловнии на земеделски земи.
Първоначално е била рекламирана като дървесина за горене, с екологичен аспект, защото расте бързо и вместо да се горят дървета по над 50 години може да се горят такива по на 10 години. Проекти за засаждане на плантации с Пауловнии вероятно са печелили и евро субсидии.
Друг елемент от рекламата е, че се отглеждат много лесно. Чела съм изказвания като: аз имам изоставяни едни земи, ще ги бодна и даже да не станат за друго поне за колове ще станат. Да уточня - за колове не могат да станат, защото в средата имат голяма кухина. те бързо порастват и стават дебели и са си направо за стълбове.
Пауловнията всъщност има много по-голямо приложение от дървесина за горене. На изток тя се използва за мебели. Зелената маса се ползва за фураж, а листата са толкова големи, че дори и те се горят. Освен това те имат голяма повърхност, както и всички по-тропични растения с интензивни процеси отделят доста кислород. Използват се дори кутийките на семената.
И така много хора решиха да пробват да засадят такива дървета. Но, трябва да се разбере какво наистина е необходимо, за да станат дърветата. Може да прочетете какви обработки на земята са необходими, как се засаждат и какви последващи дейности/обработки с необходими.
може да видите същите пауловнии през 2012
Имам наблюдения върху едно поле с такива дървета. При него са правени нещата, които са описани: първоначална дълбока оран, засаждане в дълбоки дупки, частично запълване на дупките със смеска, която е по-рехава, премахване на затревяването (не знам с хербицид или с механизирана обработка на почвата няколко пъти през летния период), поливна система с капково напояване с подпочвена вода от помпа и рязане на всички клони на достъпна от човек със стълба височина. В активния сезон поливането и дейностите, за които не се ползват трактори, се прави от двама души, които практически живеят на полето. Има много написани неща, че може без поливане или без нещо от другите мероприятия - не знам дали е така.
И все пак, да се замислим. Не може да се произведе дървесина, биомаса и кислород без да има вложени ресурси и енергия. Растенията ползват слънцето за енергия, но ресурси са им необходими. Никое растение не произвежда излишък, за другите, ако не ползва ресурси. Много растения могат да оцелеят с много ограничени ресурси. Но тогава те не произвеждат за другите. Ние трябва да отбележим колко ресурси влагаме за отглеждане на растенията, за да произведем дървесина, зелена маса и кислород. Ние трябва да направим равносметката. Водата у нас е ценен ресурс. Почвена смеска с естествени органични вещества при доста намаленото животновъдство, както и другите почвени съставки също се оказват ценни. А какво да кажем за обработката на земята, поливането с помпа? Машините горят нафта и отделят въглероден двуокис. И дори за производството на тези машини се ползват суровини. Дори в случая, който аз наблюдавам двама души имат сезонно работа. Но те не са местни и наистина живеят там, в полето, където е доста топло през лятото, при много полски условия, далеч от приятелите си, освен, ако те не са си такива. Ако пораснат още малко ще трябва дърветата да се пазят от зимни набези. Полето е твърде близо до населеното място и няма да им бъде простено от една определена група хора.
Кой ще направи ресурсен калкулатор, не само икономическа обосновка, за отглеждане на Пуловнии? Защо да ги отглеждаме на място, където не съвпада с тяхната естествена среда? Защо влагаме енергия да постигнем по-топъл от нашия климат, а на ksufr места, където климата е подходящ (съвпада с климата, от където произхождат) те са забранени като инвазивен вид?
Наистина отглеждането на дървета, които биха заместили горенето на дъбове е екологично. Пауловниите имат определен не лош коефициент за производството на топлина.
И все пак защо хората предпочитат дъбове? Защото горят бавно. Постоянното стоене до печката да се добавят дърва не е оферта. А има една странна зависимост между скоростта на порастване на дърветата и скоростта на горене. И тя е колкото по-бавно расте дървото, толкова по-бавно гори. Не знам дали ще успее да заменят с тези си качества пауловниите дъбовете. По принцип се счита, че от дървесината на пауловниите ще се правят пелети за горене. Но тогава в онзи калкулатор трябва да се прибавят и ресурсите за направата им.
И накрая моята гледна точка. Да се отглеждат дървета за горене на земеделска земя, която е поливна с помпа е анти на всичко. Това е земята за интензивно земеделие, мястото за отглеждане на зеленчуци и плодове! Това е мястото на онези прословути от миналото домати и ябълкови градини. За отглеждането им се изискват много повече ресурси, отколкото за пауловниите. Но все пак отглеждането на пауловнии не е лесно, без труд и без ресурси. Засаждането и оцеляването на дървета, независимо от това какъв вид са на места, които са пущинаци, на замърсени, ерозирали места и в градска среда е най-положителното начинание. Наистина това не е лесно, но може да се постигне с познаване на особеностите на мястото, както и с избора на подходящи видове. Не бива да се забравя, че някои сухи склонове, изглеждащи като пущинаци някога са били лозе или поне гори. Отглеждането на пауловнии на поливна земеделска земя е доста подозрително начинание, маскирано зад благородна зелена идея.
Отглеждането на пауловнии в градинките между сградите и парковете е добре. Ако не Ви се падат косачи главорези пауловниите могат да пораснат доста бързо, но и там с описаните по-горе грижи.

вторник, 26 август 2014 г.

Личита, растеж

Личитата нарастват за втори път тази година. Дължи се на постоянно поливане, освен слънце.

вторник, 12 август 2014 г.

Засаждане на Метасеквоя в Поморие

В градината на квартала в Поморие беше засадена метасеквоя.

четвъртък, 31 юли 2014 г.

Засаждане на Метасеквоя в Пазарджик

Метасеквоята в Пазарджик пред историческия музей изсъхна в края на 2013 и беше подменена с нова.

неделя, 20 юли 2014 г.

Преместения бор много изостава в развитието си

Този бор (и няколко други) отглеждам в саксия, но саксията е в земята. През февруари го преместих. За сега е твърде назад в разлистването.

сряда, 16 юли 2014 г.

Пауловнията пред блока след градушката

Пауловнията пред блока 2013

четвъртък, 19 юни 2014 г.

Лимон с три поколения


понеделник, 16 юни 2014 г.

Време за бране на липата


неделя, 25 май 2014 г.

Амбърче в Пазарджик

Liquidambar styraciflua / Амброво дърво
Наскоро засадено младо амброво дърво в Пазарджик.

вторник, 29 април 2014 г.

Дърветата пред блока

пауловния
След многократни откосявания и чупене дърветата пред блока все още не са напреднали в развитието си.
чинар
Преди първото косене на тревата пред блока са сравнително добре.

вторник, 22 април 2014 г.

Гигантска секвоя

Гигантска секвоя в Девин, в частен дом.

Метасеквоя в Девин

Младо дърво Метасеквоя в Девин пред хотел Евредика.

понеделник, 14 април 2014 г.

Декоративни храсти с красиви цветове и плодове: Кисел трън

Кисел трън  (Berberis vulgaris), цветове
Киселият трън цъфти с жълти цветове през пролетта. Но това е време, когато всичко цъфти и много неща са жълти. Така той остава незабележим сред другите в сравнение с контраста на червените му плодчета през есента.

Снимката е включена в Monday Mellow Yellows.

неделя, 13 април 2014 г.

Залепихме блатния кипарис с лепенка

блатен кипарис
Блатния кипарис в Пазарджик, засаден преди три месеца, изглежда очупен от всички страни. Изчезнала е оградката. Всяко

блатен кипарис
от клончетата е по-късо, а някои липсват. Върхът заедно с разклоненията беше полу отчупен. Залепихме го с лепенка за рани.

Една плантация с Пауловнии / Paulownia plantation

Плантацията с пауловнии, която следя в началото на сезона.

сряда, 9 април 2014 г.

Див лимон (Poncirus trifoliata)

Дивият лимон, на латински Poncirus trifoliata, на английски Trifoliate Orange е от семейство
Rutaceae, което е близко до семейството на цитрусите Citrus. Поради тази причина може да се използва като подложка за тях. Различава се по съставните си листа, главно от три компонента, от където е наименованието trifoliata и мъхестите плодове.
Произхожда от Китай и Корея и за това е известно и като Китайски горчив портокал. В някои държави, включително у нас като японско диво лимонче.
Дивият лимон може да издържа умерени студове и снегове. Расте като голям храст или малко дърво, което при отглеждане в градина се определя от начина на оформянето му.
Описание
Дивият лимон се отличава с типичните си листа, които изглеждат като разчленени на три. Цветовете му са бели, по-големи от цитрусовите, но с по-слаба миризма. Листата имат типичната за цитрусите миризма при разкъсване. Плодовете са мъхести топки с размер натопка за тенис, много леко мъхнти, в началото зелени, а през есента наситено жълти. Вкусът им е горчив, но те не са отровни и могат да се консумират на сладко или като подправка. Количеството на семките в едно такова лимонче е много голямо и остава малко за полезно съставки. Клоните на растението са покрити с остри шипове. Въпреки, че листата на възрастните дървета опадат клоните остават зелени и растението е активно дори през през зимата.
Използване
Наличието на тръни прави дивото лимонче подходящ вид за създаване на жив плет. За целта трябва да се подрязва в желаната форма и да се запази храстовидния вид.
Декоративната стойност на растението на цветовете и особено на плодовете през есента го правят подходящо и за декорация като единично растение или в група. В парковете през зимата е едно от малкото, които създават зеленина. Може да се види в цар Симеоновата градина в Пловдив например, но плодчетата изчезват вероятно още на зелено, въпреки бодлите.
Растения от див лимон се използват като подложка на културни цитрусови дървета, защото семенните растения имат много по-добра коренова система, осигуряват устойчивост към някои болести, увеличават студоустойчивостта и подобряват качеството на плодовете на присадените растения.
Растението има и медицинска употреба, която можете да проучите в Интернет.

Продаваме диви лимончета


неделя, 6 април 2014 г.

Магнолия

Магнолията при църквата на село.

неделя, 16 март 2014 г.

Метасеквои в Дания

В много дворове в Дания имаше дървета Метасеквоя глиптостробоидес (Metasequoia glyptostroboides).

Метасеквоя с бръшлян
За съжаление в много случаи те са нападнати от бръшляни.

неделя, 9 февруари 2014 г.

Бор в саксия

Това е един от боровете в саксия. Вероятно е на седем години като от четири е в тази саксия, която е в земята, а не от вън. Вижда се колко е удължен и увит основния му корен, като дори го прекъснах, и колко малка е надземната му част, в сравнение с дърветата за коледно дърво. За това ми изглеждат много неубедителни живите коледни дървета, които се продават. Те са доста големи и за да имат шансове за оживяване трябва да са в контейнер с височината на дървото или да са отглеждани 7-8 години в по-малък контейнер. И в двата случая цената би била прекалено висока за продажба.
Този бор ще става за прилично дърво в следващата Коледа, но ще бъде поставен в по-дълбок контейнер и вече няма да е лесно преносим.

неделя, 26 януари 2014 г.

В търсене на мамонтовото дърво

Дървото на снимката е в един списък на столетните дървета.
Намира в Банкя, в двора на една къща.
Цялата история прочетете тук.

понеделник, 20 януари 2014 г.

И форзицията тръгна

И форзицията се е засилила да цъфти през януари. Да не остане по-назад.
Снимката е включена в Monday Mellow Yellows

събота, 18 януари 2014 г.

Засаждане на блатен кипарис

Блатен кипарис
Засадихме блатен кипарис в градската градина в Пазарджик на мястото на един загинал от
засадените по програмата за реконструкция на центъра.